História klubu Tatranské orly je úzko spätá aj so zrodom a rozvojom súťažnej horskej cyklistiky ako aj dnes už obľúbených športových podujatí, keďže sa na ňom aktívne podieľal. Dočítajte sa viac o 1. horskom bicykli, počiatkoch Slovenského pohára v horskej cyklistike, či vzniku názvu „Tatranské orly“.
Rok 1996... Vznik pomenovania „Tatranské orly”
Pomenovanie vymysleli zakladatelia športového klubu Milan Jurčo a Jaroslav Rukavica, ktorým orly krúžili nad hlavami počas oddychu na Čiernom Váhu.
Medzi návrhmi iných členov bol napr. aj názov „Horal Tatry”. Je zaujímavé, že o viac ako 10 rokov neskôr nazvali organizátori maratón na horských bicykloch v okolí Svitu práve Horal maratón.
Začiatky Žiarskeho duatlonu
Žiarsky duatlon je obľúbené podujatie v Žiarskej doline v Západných Tatrách. V roku 2013 sa uskutočnil už 18. ročník, teda jeho začiatky siahajú, podobne ako aj oficiálny začiatok klubu Tatranské orly, približne do roku 1996. Obchod Cycling-Sport Milan Jurčo patril medzi prvých dvoch sponzorov tohto podujatia.
Rok 1994... Slovenský pohár – Vesel Cup
Hlavným sponzorom série pretekov sa stal Hotel Vesel na Donovaloch, ktorý má značný podiel na rozvoji súťažnej horskej cyklistiky na Slovensku.
V tomto roku mali horskí cyklisti možnosť štartovať nielen na podujatiach Liptovského pohára, ale už aj Slovenského pohára, ktorého vznik inicioval Milan Jurčo. Záštitu nad seriálom prevzal Slovenský zväz cyklistiky (SZC). Bola vytvorená komisia pre horskú cyklistiku.
Svoju podobu dostal Súťažný poriadok pre preteky horských bicyklov, ktorý z anglického originálu UCI preložil Jaroslav Rukavica.
Rok 1993... Vznik Slovenského pohára, prvé Majstrovstvá Slovenska v MTB
…ktorý mal 5 kôl : Bratislava, Rožňava, Poprad, Liptovský Ján (M-SR) a Donovaly.
Ukážka propozícii prvých majstrovstiev Slovenska na horských bicykloch
Dejiskom tohto významného podujatia bola kúpeľná obec pod Ďumbierom ― Liptovský Ján. Liptov preto právom považujeme za kolísku vrcholovej horskej cyklistiky v krajine pod Tatrami. V tých časoch boli odpružené vidlice u nás ešte prestížou, a tak zjazdári len tak rýchlo nezabudli na jánske korene, skaly či jamy, ktoré ich na trati neminuli.
Rok 1992... Zrod súťažnej horskej cyklistiky
Ako sme uviedli v úvode stránky, športový klub Tatranské orly vznikol v r. 1996. Založeniu oddielu predchádzalo organizovanie pretekov od roku 1992, ktorý je prvou stranou v knihe histórie pretekárskej horskej cyklistiky (MTB) na Slovensku.
Už v tomto roku sme ako Cycling Sport Milan Jurčo organizovali prvý seriál pretekov MTB na Slovensku, a to Liptovský pohár, ktorý mal 3 kolá, uskutočnené v Demänovej, Závažnej Porube a Dovalove.
Prvý horský bicykel – zrod horskej cyklistiky
„Horský bicykel som si kúpil v lete r. 1987 v Taliansku. Sprostredkoval nám ho viacerým cyklistom náš mechanik zo Supermercati Brianzoli z firmy Willier Triestina (obrázok). V tej dobe sa horské bicykle v talianskych cyklistických obchodoch ešte málo predávali a boli len nižšej kvality. Predchádzalo tomu pozvanie asi desiatich cyklistov–profesionálov na preteky, medzi ktorými som nechýbal ani ja. Štartovali sme na požičaných bicykloch, v teniskách, na štarte bolo cca 200 pretekárov. Štart pretekov bol v mestečku v doline Val Brembana, pod Passo San Marco, vo výške 700 m.n.m. Cieľ bol pri vysokohorskej chate nad 2000 m. Trasa merala cca 10 km. Napriek tomu, že sme druhú polovicu trati išli iba "kozími cestičkami", kde mi často dvíhalo predné koleso, skončil som v cieli siedmy. Prví desiati dostali zlatú medailu. Zároveň tam bola výborná atmosféra a krásna príroda. Samozrejme, aj "papkando a vínko". Tam som sa rozhodol, že musím mať svoj vlastný horský bicykel a "brúsiť na ňom po Tatrách.
Keď som ho doniesol na Slovensko, najprv som ho vyskúšal v okolí Bratislavy, po Karpatoch, Devínskej Kobyle, ale aj popri Dunaji. Ale až na Liptove začalo moje prieskumníctvo, prvovýstupy, hrebeňovky, hlavne Nízkych Tatier. Za 6 hodín tréningu som prešiel pol Tatier. Podľa mojich vedomostí išlo vtedy o prvý horský bicykel na Slovensku.
Azda najkrajšia jazda bola z Dovalova, dolinou Čierneho Váhu cez Lipt.Tepličku, Tri kopce ( 1506 m.n.m. ), Kráľovu hoľu ( 1946 m.n.m. ), Strednú hoľu ( 1876 m.n.m. ), Orlovú ( 1839 m.n.m. ), Bartkovú ( 1790 m.n.m. ), Andrejcovú ( 1520 mn.m. ) na Priehybú. Potom dolu Dikuľou, Ipolticou späť na Čierny Váh a cez Červený kút do Dovalova. Bola to pre mňa najkrajšia hrebeňovka na Slovensku, ktorá sa dá absolvovať na horskom bicykli. Na konci leta 1987 som tam stretal skupinky turistov, niektorí išli až z Prašivej, no trvalo im to 4-5 dní. Všetci mali zo mňa otvorené ústa. Ja som tento okruh išiel za 7 hodín. Prekvapivo na mňa reagovali aj ochranári, ktorí dovtedy v lesoch a na horách nikdy nikoho na bicykli nestretli, takže ani nevedeli ako majú reagovať.
Ďalšia časť hrebeňovky z Priehybej na Čertovicu je už menej zaujímavá, pretože chodník vedie často v južnom svahu, nie po hrebeni. Výhľad je obmedzený aj pre les, ktorým chodník vedie, navyše vtedy už bolo veľa vývratov, ktoré bolo treba podliezať, obchádzať...“
Takto spomína Milan Jurčo na svoje začiatky v horskej cyklistike. Ako sám vraví, vďaka horskému bicyklu objavil tretiu dimenziu slovenskej prírody.
Z uvedených informácii čerpala Katarína Habanová, ktorá sa pokúsila zhrnúť históriu MTB na Slovensku v eStar Magazíne. Pozrieť